PAPIEŻ. hitler. ku klux słoń – Made in CATTELAN

„Objawiać sztukę, ukrywać artystę – oto cel sztuki”

o. wilde

CATTELAN – artysta skandalista?

Był rok 2002, chyba jesień, a więc szary dzień, w którym do pewnego katolickiego kraju nad Wisłą zajechał nie byle kto – bo sam PAPIEŻ.  I tym razem – nie tak jak w poprzednich latach – w otoczeniu wiwatującego tłumu…ale wyzwisk i głosów nawołujących („wypierd**** z naszego spokojnego kraju”) do pospiesznego wyjazdu . Oj nie było wielkiej wrzawy na jego widok, nie było…bo to był papież (rzeźba) nieruchomy, w dodatku przygnieciony meteorytem, a przed nim rozsypane potłuczone szkło…był to papież z Włoch, Polak, ale nie NASZ (!), był to*

*papież MAURICIO CATTELANA

tumblr_m6bapssmlw1r86p57o1_500
rzeźba Papieża przygniecionego meteorytetem – Maurizio Cattelan

cattelan2

*”la nona ora” (dziewiąta godzina)” –  intepretacja papieża z meteorytem na blogu:

https://postmodernizuj.wordpress.com/2013/01/23/la-nona-ora-maurizio-cattelan-1999/


„Rozmaitość zdań o dziele sztuki dowodzi, że dzieło jest nowe, złożone i zdolne do życia”

O. Wilde

– papież. hitler. ku klux Słoń. –

Maurizio Cattelan to artysta posmodernizmu*, wyłączając jednak wszystkie konteksty polityczne – narodowe – satyryczne…to sztuka budząca wiele różnych skojarzeń, i gdy zobaczyłem przygniecionego Papieża meteorytem po raz pierwszy (a wtedy Jan Paweł II jeszcze żył) to bardziej uruchomiły się skojarzenia CIĘŻARU jaki dźwiga głowa kościoła…wdzierającej się nauki eksploracji kosmosu też, która przecież podważa mit o stworzeniu świata w 7 dni…i Edenu – rajskiego ogrodu. „Dinozaury były przed Chrystusem…” co wielu naukowców udowodni i zmierzy stosownym dokumentem…

Maurizio_Cattelan_thumb
sam autor…w Galerii przygląda się sztuce

Wiara w duszę i dobro, dogmaty odchodzą na plan dalszy…bo jak meteor trzaśnie!… to wyginiemy jak dinozaury…

11
hitler – w galerii / wg Cattelana

1321389144-1321053220-him2

A przecież Jan Paweł II to też symbol miłości, nie tylko do matki-ziemi,kraju, z którego pochodził („pocałowanie ziemi po lądowaniu”), ale też dążenia do wolności – walki z okresu historycznych przemian w Polsce (Gdańsk 80 – stan wojenny – okrągły stół – demokracja).

Kopia cattelan_04

.. Niestety w naszym kraju przygnieciony papież Cattellana pojawia się wyłącznie w negatywnym kontekście – obrazy uczuć religijnych* itp. A to dzieło ma jednak pewien szerszy kontekst…i zestawianie go z „wiszącymi genitaliami na krzyżu” (Nieznalska)  nie jest do końca trafne – jako obrażającego uczucia katolików. Na pewno Cattelan jest artystą kontrowersyjnym…ale (o czym świadczą też inne jego dzieła) nie pozbawionym także poczucia humoru…który poprzez swe dzieła, zmusza za chwilę odbiorcę do głębszej refleksji (albo nie) lub reakcji. Nierzadko zdarza się, że instalacje Cattelana są przez widzów niszczone (Warszawa – „zdjęcie meteorytu”, Mediolan „coś innego). Czasem świętość zostaje „ośmieszona”, by wydobyć nieobojętny stosunek widza do przedstawianego tematu – tzw. Parodia Sacra (czytaj na dole wpisu)

cattelan
autor na wieszaku

Instalacje włoskiego tfu! rcy  przykuwają uwagę – to czego nie można odmówić jego dziełom, to tego, że  wzbudzają emocje (czytaj: nie da się tak obojętnie koło nich przejść) i zainteresowanie.

\*odczucia to rzecz osobista – wiele osób ”papież z meteorytem” obraził, podobnie jak zabranie krzyża z pod pałacu prezydenckiego…Papież (to symbol pewnej kultury) nie jest jednak wyłącznie własnością chrześcijan, choć wiem, czemu niektórzy reagowali otwartą niechęcią…mauriziocattelanmovie_02

czy wiewiórka, która sama ze sobą skończyła (powyżej) też wzbudza takie emocje? czemu nie?

wszystkie ukazane powyżej dzieła (rzeźby, instalacje) są autorstwa Mauricio Cattelana

——————————————————————————————————-

*POSTMODERNIZM ( w sztuce) – czyli Epoka (tak jak barok, oświecenie) definicja – okres w sztuce, który ma miejsce obecnie, zrywający z dotychczasowymi tendencjami (z modernizmem i jego estetyką) i ciągłością sztuki, który daje artyście dowolność w doborze środków wyrazu, bez podporządkowywania się tym wzorcom. Spowodowało to istnienie hasła „artysta może wyrażać wszystko” i sięganie po kicz, jako środek wyrazu…w gruncie rzeczy zaciera to granice między tym co TRADYCYJNE (modernizm był kiedyś nowym – awangardowym) i warte uwagi, a nowym i niepewnym estetycznie – czy coś jest ładne – i wartościowe – bo ktoś ci to mówi? narzuca…np. ten obraz jest dziełem sztuki bo kosztuje 12 mln $.

stąd moje osobiste zdanie jest takie, że Mauricio Cattelan jest artystą Modernizmu…hołduje pewnym (sprawdzonym) wzorcom artystycznym i estetyce, która przypomina dawnych mistrzów (odwołuje się do kanonów estetycznych panujących w Renesansie). Prowadzi też dialog z tradycją naszej kultury (chrześcijańską tradycją), choć jednocześnie naraża się na ataki. Nie „mówi” co jego dzieła wyrażają. TO rola widza i samego dzieła, by tworzyć konteksty i skojarzenia… Jego sztuka (rzeźba) żyje własnym życiem…

wikipedia – postmodernizm

http://pl.wikipedia.org/wiki/Postmodernizm_%28sztuka%29#Lata_80.


57175


parodia sacra – w średniowieczu istniała tradycja w kościołach (zwłaszcza we wsiach na Północy), przedstawień teatralnych (jasełek?), w których postać Jezusa była przerysowana, kaleka, nieporadna…co początkowo miało wprawiać widzów (którymi byli niepiśmienni chłopi) w śmiech… Widok groteskowego Chrystusa, który był „ośmieszany”, a potem lżony przez żołnierzy,  był celowym zabiegiem duchownych (reżyserów Pasji/jasełek). Widzowie NAGLE orientowali się, że Jezus jest im bliski, a śmiech wywoływał (spotęgował) WSPÓŁCZUCIE i WZRUSZENIE w widowni.

GDY DOTYKA się tematów religijnych (a Jan Paweł II musi mieć z tym związek), wzbudza to często silne emocje. Włoch ukazuje głowę kościoła w chwili JEGO osobistej (pochodzącej z anonimowego źródła) tragedii – np. Zamachu, który „cudem” przeżył.. czy w pewnym sensie rzeźba Cattelana nie jest aktem wiary…? w obliczu przyziemnej sprawy (zamachu z powodów politycznych) i jej wymiaru duchowego…walki po upadku! kto kule nosi?

CHODZIŁO o wzbudzenie sprzeciwu (akt wiary) w wiernych, a oburzenie prawicowych środowisk i znanego podróżnika na rzeźbę Papieża (z meteorytem) którą zniszczyli, świadczy też o tym, że Papież (ich kapłan) …jest dla nich bardzo ważny.

Spalenie tęczy w Warszawie, niekoniecznie jest tym samym, choć dla pewnych osób tęcza stała się czymś SYMBOLICZNYM, po jej spaleniu (i odbudowie)…czyli ISTOTNYM.

– o autorze na wikipedii – Maurizio Cattelan

http://pl.wikipedia.org/wiki/Maurizio_Cattelan

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s