BEKSIŃSKI – fantasta z Sanoka (upiory wyobraźni)

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI – (1929 – 2005)

002882


A teraz malarz polski (w tle hymn narodowy) , też nierozumiany i przez niektórych artystów (polskich) określany psychicznie chorym,  więc NIEROZUMIANY zamieńmy na Niezrównoważony….Co z tego, gdy jego twórczość należy do bardziej oryginalnych na rodzimej ziemi..

Malarstwo to tylko jedna z wielu stron twórczości Beksińskiego. W nich najlepiej oddał ‚klimat’ swoich wizji, które charakteryzowała DZIWNA (nienaturalna) kolorystyka. Ale robił też (bardzo oryginalne) fotografie. Grafiki i rysunki to też przedłużenie złożonej osobowości i WIELKIEJ wyobraźni Beksa.

`123
rodzina Beksińskich: Zdzisław, Zofia (żona) i mały Tomek

w sznurkach
– fotografia – Z. Beksiński

Wczesne obrazy Beksińskiego charakteryzowały się mroczną stylistyką i nastrojowością przemijania ( science – fiction), złowieszczym (apokaliptycznym)  wizjonerstwem, postaciami na wpół umarłymi, truposzami, erotyką i (skrywanym) masochizmem…wrażliwością na kolor i malowniczość (upiorną). Częstymi elementami obrazów są ruiny, monumentalne pomniki, samotne postacie kroczące przez pusty pejzaż.

z pochodnią.

Beksiński w efekcie wieloletnich prób, wykształcił swój własny unikalny styl…który próbuje się podciągnąć pod surrealizm, oniryzm (malarstwo metafizyczne), ale w sumie jest to artysta osobny, znajdujący inspirację w niewyczerpanych pokładach własnej wyobraźni.

strona z innymi obrazami Beksińskiego i nie tylko:

http://www.wykop.pl/tag/beksinski/next/entry-11837729/

Ważnym źródłem wiedzy o życiu rodziny Beksińskich (losach Zdzisława i jego syna Tomasza) jest książka: ” B E K S I Ń S C Y – Portret podwójny”*, Magdaleny Grzebałkowskiej. Książka momentami bardzo trudna, obnażająca wiele spraw z intymnego życia malarza – jego bliskich. Wynurza się z niej jednak portret człowieka bardzo skrytego i niezwykle wrażliwego oraz utalentowanego, Zdzisława Beksińskiego. Z jego cienia wyłania się potem jego  syn – Tomasz. Tomek stał się człowiekiem znanym, głównie za sprawą prowadzonych audycji radiowych i wyjątkowej*** kolekcji nagrań z muzyką rockową (lata 70-te), tłumaczył też wiele filmów z angielskiego (m. in. odcinki  ‚Monthy Pythona’), i pisał felietony w czasopiśmie rockowym (muzycznym) Tylko Rock. Są też opisane jego perypetie szkolne – kawały jakie wymyślał...(kawał szkolny – gdy porozwieszał swoją klepsydrę (z datą pogrzebu) w Sanoku i ze szkoły przyszła delegacja z kondolencjami), okres w psychiatryku po kilku nieudanych próbach samobójczych, katastrofa lotnicza (którą przeżył), życie w Warszawie …Jednym słowem złożone i tragiczne losy rodziny (także mamy Tomka, z którą był on bardzo mocno związany)

Zdjęcie_Piekło_według_Beksińskiego3
reprodukcja ta była okładką książki George’a Orwella – ‚ Rok 1984’ – wydanie polskie

*z niej (książki) dowiedzieć można się o wczesnym życiu małżeństwa Beksińskich, pracy Zdzisława w zakładach AutoSan (gdzie był zatrudniony jako projektant pojazdów) w Sanoku. O tym, że Beksiński najpierw zajmował się głównie  f o t o g r a f i ą, a dopiero później jego głównym medium stało się m a l a r s t w o.  Przenosiny do Warszawy i śmierć (tragiczna śmierć – bo został zamordowany, w swoim mieszkaniu)

**większość reprodukcji pochodzi z książki M. Grzebałkowskiej – „Beksińscy – Portret Podwójny ”

***kolekcja muzyki alternatywnej Tomasza Beksińskiego była czymś unikalnym,, zarówno z powodu jej dużych rozmiarów oraz posiadania płyt powszechnie niedostępnych (przypomnijmy, że był to okres PRL, gdy w Polsce praktycznie nie było nic!), a przysyłanych z Zachodu, od marszanda jego ojca – Dmochowskiego.

zdzislaw_beksinski_120

 

 


 • Zdzisław Beksiński – INTERNET

oficjalna strona o Z. Beksińskimhttp://www.beksinski.pl/

wirtualne muzeum Beksińskiego (Dmochowski) http://beksinski.dmochowskigallery.net/galeria_past.php?lang=p

szkice sadomasochistyczne – http://beksinski.dmochowskigallery.net/galeria.php?artist=56

wikipedia o Zdzisławie  Beksińskim –

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zdzis%C5%82aw_Beksi%C5%84ski

wywiad z Dyrektorem Muzeum w Sanoku – o Zdzisławie Beksińskim:

http://m.kultura.gazeta.pl/kultura/1,116105,11757430,_Kochal_zycie__Dramat_byl_bardzo_gleboko_w_nim___Rozmowa.html

kilka prac Beksińskiego

http://forum.gp24.pl/malarstwo-zdzislawa-beksinskiego-t44666/

Reklamy

8 komentarzy do “BEKSIŃSKI – fantasta z Sanoka (upiory wyobraźni)

 1. Leży u mnie ta książka i leży. Zastanawiam się nad przeczytanie jej, ale mroczna strona Beksińskich zniechęca mnie. Znam biografię Tomka Beksińskiego i uważam losy tej osoby za tragiczne. Słyszałam od znajomych, że dobry jest ta książka, ale jakoś nie mogę zabrać się za nią.

  • Tomek miał ogromną siłę imaginacji/kreacji…rzeczywistości. Spotykałem ludzi, którzy potęgowali i ‚żyli’ jego wyobrażeniem…tzn. wykreowanym wizerunkiem wampira, radiowca…Nie wiem czy książka pozwala poznać go ‚osobiście’…jest raczej zbiorem pewnych faktów, zdarzeń. Niewiele jest w niej o samym procesie tfurczym…(to jak powstawały obrazy) _mimo to książka JEST czymś ważnym (dla mnie była) przy odbiorze obrazów Z. Beksińskiego. Daje pewne wyobrażenie o wrażliwości ich obydwu…i o hermetycznym świecie, z którego się chcieli wyłamać…śmierć, tragizm, totalność, szukanie miłości – bardzo wiele różnych wątków…nie wiem, chyba konieczna lektura.

  • fragm. z wywiadu z wampirem (wywiadu telewizyjnego…który znajdziesz na YT – z wojtkiem jagielskim)
   „dziennikarz:- Yhy… a co sądzisz na temat tego, że wprowadziłeś np. polskie nazwy typu Jarocin, czy tam Gucwińscy, do tłumaczeń „Monty Pythona” ?
   Tomek B: Wyszedłem z założenia, że pewne rzeczy mogą być śmieszniejsze, jeśli przeciętny Polak będzie je odnosił do jakiejś zrozumiałej przez niego rzeczywistości. Jeśli tam padłoby nazwisko jakiegoś zupełnie nieznanego angielskiego czy piosenkarza, czy jakiejś miejscowości, czy specjalisty biologa, no to owszem – ktoś by się uśmiechnął, ale nie wiedziałby za bardzo, o co chodzi. A jeżeli są Gucwińscy, był Closterkeller, Jarocin… Jeżeli Mao Tse-tung wiedział o tym, że Closterkeller wygrał Jarocin, to to mi się wydaje wystarczająco śmieszne. A dlaczego Closterkeller? No bo to jedyny polski zespół, który lubię …
   dziennikarz: – Acha. Ha ha ha!”

 2. o TOMKU B. planuję jeszcze osobny wpis: a l e tu jest ten wywiad. i wiele informacji o nim:

  http://www.nosferatu.art.pl/ / tekst z tego wywiadu znajduje się w zakładce ‚ inne’…

  z tomkiem jest problem. bo kreowane przez niego postaci, wywoływały rozczarowanie, bo gdy ludzie/ ‚kobiety zakochane’ go spotykali ‚na żywo’ to było słychac nute rozczarowania: „… zupełnie inaczej go sobie wyobrażałem/am”.

 3. http://www.beksa.ovh.org/index.html – STRONA Z tekstami. artykułami muzycznymi tomka…w tym z ostatnim „Fin de siecle” (z gazety Tylko Rock…”opowieści z krypty”) …interesująca jest w nim wzmianka odnośnie ludzi doby komputerów ( komputerów – których był wrogiem nr 1), nas?
  „całe zastępy zgarbionych i ślepnących człekokształtnych małp surfują po Internecie”

  ps. tomek b. nie lubił wspołczesnej muzyki rockowej, …ale wzruszyła go ta jedna piosenka. podobno: https://www.youtube.com/watch?v=LCJblaUkkfc

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s